نکات کاربردی دکور اتاق کودک

۱۰ نکته کاربردی برای طراحی اتاق کودک

اتاق خواب کودکان، قلمرو آن‌ها برای بازی، مطالعه و استراحت است. این یک فضای همه کاره برای جوانترین اعضای خانواده می باشد، بنابراین درست است که این فضاها در زمینه دکوراسیون، بیشترین ورودی خلاق را داشته باشد. بچه ها در مورد اتاق های خود به احتمال زیاد ایده های زیادی خواهند داشت که با همه آن‌ها موافق نیستید، اما لازم نیست که سبک آن به خطر بیفتد. نحوه ی طراحی اتاق کودک می تواند تاثیر زیادی بر روحیه کودک شما داشته باشد، پس باید به طراحی این فضا اهمیت ویژه ای داد.

روانشناسی طراحی دکوراسیون اتاق کودکان

اگر به دنبال بازسازی یا راه اندازی فضای اختصاصی برای کودک خود هستید چه اتاق خواب باشد یا اتاق بازی، باید مخاطبان خود را در نظر بگیرید. کودکان بسیار کنجکاو و احساسی هستند. آن‌ها به راحتی به افراد و چیزهای اطرافشان چه یک اتاق خواب، اتاق مطالعه، یا فقط یک چادر بازی مورد علاقه در گوشه باشد، وابسته می شوند. بچه ها به فضایی در خانه احتیاج دارند که متعلق به آن‌ها باشد که آن‌ها را با ایمنی، شادی و احساس خانه دوستانه برابر می دانند. این فضاهای خصوصی به رشد کلی کودکان کمک می کند. ایجاد یک محیط شخصی، دوستانه و آرام در اتاق بچه ها مستلزم ترکیبی از ملاحظات روانشناختی و طراحی است. برای سهولت استفاده بیشتر از فضا، جلوگیری از شلوغی و آوردن برخی از نورهای طبیعی و رنگهای روحیه ساز باید خیلی نکات در نظر گرفته شود، بنابراین بیایید ساده شروع کنیم و به رنگ ها بچسبیم دراینجا ما می‌خواهیم مواردی رابرای بهترشدن طراحی اتاق کودک باشما به اشتراک بگذاریم.

اصول چیدمان اتاق کودک و طراحی آن

اگر می خواهید اصول چیدمان اتاق کودک را رعایت کنید، نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

۱. فضای اتاق کودک باید برای استراحت او عالی باشد.

۲. در چیدمان اتاق کودک فضای بازی برای او در نظر گرفته شود.

۳. بر کانسپت خلاقیت تمرکز شود.

۴. طرح‌ها و المان‌های کودکانه در طراحی و نوع چیدمان وجود داشته باشد.

۵. چیدمان اتاق کودک باید ایمن باشد.

۶. رنگ‌های کودکانه در فضا حالتی شیک به خود بگیرند.

۱۰ نکته برای طراحی اتاق کودک

۱. سادگی در طراحی دکوراسیون اتاق کودک

وقتی صحبت از اتاق بچه ها می شود، معمولاً کمتر، بیشتر است. با ساده نگه داشتن دکوراسیون و اثاثیه منزل، فضای بیشتری برای بازی ایجاد می نمایید و یک بوم خنثی تهیه می کنید که می تواند به راحتی با رشد کودک شما به روز شود. کودکان فضاهای پیچیده‌ای که درآن سردرگم شوند را دوست ندارند. طراحی بهتراست ساده و راحت باشد و کودکان فضای کافی برای بازی داشته باشند.

۲. نورپردازی مناسب اتاق کودکان

نورپردازی اتاق کودک یکی از موارد مهمی است که هنگام چیدمان اتاق باید به آن اهمیت ویژه ای بدهید. حتماََ نکات ایمنی نورپردازی و نوع روشنایی مناسب اتاق خواب کودک را در نظر بگیرید، تا در دراز مدت چشم کودک شما آسیب نبیند. اگراتاق خواب کودک شما پنجره ای رو به بیرون از منزل دارد حتماََ از این نور طبیعی برای روشن تر کردن اتاق خوابش استفاده کنید و مانع تابش نور خورشید، با قرار دادن لوازم و اکسسوری های نامناسب نشوید و اجازه دهید که نور زیبای خورشید به داخل اتاق خواب کودکتان بتابد. با این کار روز زیبایی را به کودکتان هدیه دهید .همچنین با قرار دادن یک چراغ خواب یا یک آباژور کودکانه و مناسب، روشنایی روز را در شب هنگام، برای اتاق خواب کودک دلبندتان فراهم کنید.

۳.امنیت کودک در برابر وسایل اتاق

توجه به امنیت کودکان در اتاق خوابشان خیلی مهم می باشد. این نکته ای است که نباید از آن غفلت کنید. از آن جایی که بچه ها مدت زیادی را در اتاق خود تنها هستند، ما باید فضای امنی برای آن ها ایجاد کنیم. از به کار بردن اشیاء نوک تیز و قابل اشتعال در اتاق کودک پرهیز کنید، تا امنیت کودکتان به خطر نیفتد. کودکان در دورانی از زندگی خود قرار دارند که بی نهایت کنجکاو هستند و دلشان می خواهد از همه چیز سر در بیاورند. آن ها نمی دانند چه چیزهایی برایشان خطرناک است. شما باید این نکته مهم را در نظر گرفته و قفسه های در نظر بگیرید که ارتفاع زیادی دارند تا بتوانید مواردی مثل داروها و وسایل خطرناک را دور از دسترس آن ها قرار دهید.

۴. طراحی دکوراسیون بر اساس علاقه کودکان

برای طراحی اتاقی که کودک شما دوستش داشته باشد، سعی کنید روی کاری تمرکز کرده که آن‌ها بیشتر دوست دارند انجام دهند. برای مثال از بازی های که انجام می‌دهند، می توان اتاق را با تم دکوراسیون خلبانی، فوتبالی، دنیای پزشکی، فضای قصر و غیره با رنگ های مناسب طراحی کرد.

۵. ایجاد جایی برای جادو و تخیل

بچه ها دنیا را متفاوت از بزرگسالان می بینند و تخیل و جادو را در زندگی روزمره دوست دارند. اگر وسایلی در اختیار آن ها قرار دهید مثل؛ چند چراغ و یک بسته ازستاره های سقفی درخشان آن‌ها می‌توانند باذهن خلاق خود دنیایی دیگر برای خود بسازند که ممکن است با آن شما را شگفت زده کنند و یک طرح عجیب و غریب و جذاب با چراغ های درخشان، ستاره ها و حتی کاغذ های رنگی، مثل یک کهکشان یا قصر باشکوه را به شما هدیه بدهند

۶. استفاده از حداکثر فضای اتاق کودک

چه با یک اتاق کوچک کار کنید و چه با یک اتاق بزرگ، استفاده بیشتر از فضای کودک شما یک ضرورت مطلق است. قفسه ها، فضای قابل استفاده را در این اتاق کودک تمیز و مدرن دو برابر کرده و یک منطقه بازی اضافی ایجاد می کنند که می تواند به راحتی به یک گوشه یا محل استراحت تبدیل شود. بچه ها از اسباب بازی ها و کتاب ها گرفته تا کمد لباس های در حال تغییر در اندازه های مختلف، وسایل زیادی به همراه دارند. برای مقابله با بی نظمی به کمک نیاز دارید کمدها، قفسه های کتاب، صندوق های ذخیره زیر تخت و مبلمان با فضای ذخیره سازی داخلی گزینه های عالی هستند و می توانند فضای ذخیره سازی شما را دو برابر کنند.

۷. بازی با رنگ ها و تاثیر بر روحیه کودکان

مطالعات نشان داده که رنگ ها می توانند قسمت های مختلف مغز را تحریک کرده و بر روحیه تأثیر بگذارند. به خوبی شناخته شده که رنگ‌های گرم مانند؛ قرمز، نارنجی و زرد بیشتر محرک هستند، در حالی که رنگ‌های سرد مانند آبی و سبز می توانند آرامش بیشتری داشته باشند. هنگام تصمیم گیری در مورد بهترین رنگ اتاق برای فرزندان خود، نیاز نیست تحت تأثیرخلق و خوی کامل قرار بگیرید. در اینجا برخی از احساسات وجود دارد که با رنگ های مختلف همراه است که دانستن آن‌ها مفید خواهد بود. بچه ها عاشق رنگ هستند، اما انتخاب رنگ مناسب می تواند مشکل باشد. رنگ هم باید متناسب باروحیه وسلیقه‌ی کودک باشد و هم هارمونی خوبی بین وسایل اتاق ایجاد کند.

۸. الگو و بافت مبلمان کودک

استفاده دقیق از الگو و بافت احتمالاً تأثیر زیادی درطراحی اتاق دارد که می‌توان با استفاده از ترکیبی قدرتمند از بافت مناسب و الگوی گرافیکی جسورانه، فضایی متعادل و از نظر بصری جالب و بدون هیچ مزاحمی ایجاد کرد. وسایل تزئینی ایده خوبی برای یک طراح حرفه ای هستند و تنها با کم و زیاد کردن چند عنصرمی توانند اتاق را به فضای جذاب برای کودکان تبدیل کرد.

۹. ایجاد فضاهای خلاق برای کشف استعداد کودک

در اختیار گذاشتن مکانی برای رنگ آمیزی و ایجاد خلاقیت در فرزند خود نه تنها او را مشغول نگه می دارد بلکه ممکن است به رشد جسمی و روحی او نیز کمک کند. هنگامی که فرزند شما بزرگتر می شود، یک فضای کاری شخصی می تواند مفید باشد و مکانی آرام برای مطالعه و انجام تکالیف ارائه می دهد. طراحی یک دیوار تخته سیاه یا یک گالری هنری که به راحتی به روز می شود را در نظر بگیرید که کودک شما می تواند خلاقیت های مورد علاقه خود را در آن نمایش دهد. یک دیوار داخلی برای صخره نوردی، سرسره تختخواب دو طبقه یا تور باریک سقفی نیز گزینه های بسیار خوبی را ایجاد می کند، بازی را تشویق کرده و به سوزاندن تمام این انرژی اضافی قبل از خواب کمک می کند.

۱۰. به آن‌ها فضایی بدهید تا از همه چیز دور شوند!

همه ما باید هر از گاهی دور شویم. یک گوشه مطالعه مکانی عالی برای اوقات فراغت و تنهایی می باشد و مزیت دیگر آن این است که کودک کوچک شما را تشویق می کند تا با یک کتاب خوب خود را سرگرم کرده و باخود خلوت کنید. دراین گوشه دنج می‌توان از عناصرآرامش بخش مانند؛ گیاهان، صندلی یامبلی که کودک با آن احساس راحتی می کند ویا حتی اسباب بازی که دوست دارد، استفاده کرد.

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری

مطالب پیشنهادی